Naleśnik z kurczakiem i sałatka warzywna. Mniam!
Turecka herbata, serwowana w takich oto małych szklaneczkach i z małymi łyżeczkami. Cukier do herbaty obowiązkowo w kostkach. Jeden komplet takich szklaneczek postanowiłam przywieźć do Polski, małe łyżeczki dostałam z kolei w prezencie od przyjaciółki. Niestety jako zwolennik dużych kubków rzadko w nich pijam. Herbata turecka (çay) jest bardzo aromatyczna i mocno słodzona. Pije się ją wszędzie, o każdej porze i przy każdej okazji, mimo upału dochodzącego do 40°C. Popularne są także herbaty ziołowe, na przykład: napary z lipy, z szałwii czy świeżego oregano.
Pizza po turecku czyli Pide - płaski chleb przypiekany w piecu, na który kładzie się ser, mielone mięso i warzywa. Pide mogą być małe i okrągłe (zawsze cienkie) lub duże i podłużne.
Tureckie pierożki Manti. Danie to jest najstarsze w kuchni tureckiej, pochodzi ze Środkowej Azji. Jest to lubiana i znana potrawa Turków na całym świecie. W oryginalnych przepisach pierogi manti przygotowuje się w małe formy. Te małe pierogi manti są gotowane w wodzie, do której dodajemy przecieru pomidorowego. Turcy zamieszkujący Środkową Azję nazywają to danie “Cocore”. Przygotowanie jest bardzo czasochłonne, ale danie jest pyszne. Danie serwuje się jako pojedynczy posiłek. Gdy odcedzimy pierogi, pozostała woda jest wykorzystywana do zup. W prowincji Bolu danie posypuje się mieszanką rozgniecionych orzechów włoskich i twardego sera. W niektórych przepisach dodaje się 2-3 łyżki stołowe przecieru pomidorowego do gotującej się wody przed dodaniem pierogów manti. Danie nazywa się “Tatar Boregi”, w niektórych regionach występuje jako “Tatar Borek”. Forma pieczona zwana jest manti. Przed dodaniem wrzącej wody, pierogi manti można piec w piekarniku o umiarkowanej temperaturze do czasu uzyskania złocistego brązu. Następnie danie polewa się gorącym rosołem do zmiękczenia; podawać z jogurtem i sosem pomidorowym.
Warzywa z mięsem mielonym. Było tak dobre, że ledwo zdążyłam zrobić zdjęcie przed zjedzeniem.
Jak Turcja to nie obędzie się bez kebabu, który był stałym punktem naszego menu. Trzeba podkreślić, iż tam był bardzo ekonomicznym pomysłem na obiad. Popijać trzeba tradycyjnym jogurtem -Ayran – z dodatkiem wody i soli, a więc rozrzedzony, bardzo smaczny i pasujący niemalże do każdej ciepłej i zimnej potrawy.
Nieodłącznym dodatkiem do wszystkich dań a zwłaszcza przystawek i sałatek są oliwki oraz pozyskiwana z nich oliwa.
Gotowanie z Mustafą
Restauracja mało wysokich lotów, ale jak smakuje. Żaden kucharz by się nie powstydził.
W trakcie sjesty arbuzy i melony dojrzewające w pełnym słońcu.
Najlepsze tureckie śniadanie. Naleśniko - podpłomyki z białym serem i pietruszką w środku. Nie mogłyśmy się nimi najeść.
Prowizoryczna restauracja, w tle słynne tureckie piwo Efes.
Lizaki na gorąco
Można było wybrać kolory i smaki.
Muszę dodać,że kuchnia turecka jest jedną z tych, która najbardziej przypadła mi do gustu. Dużo warzyw, przypraw. To do mnie przemawia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz