Zanim zaczęliśmy gotować poznaliśmy na czym polega tajemnica zdrowego odżywiania . |
W listopadzie postanowiłam nawiedzić moją kuzynkę, od jakiegoś czasu mieszkającą na Śląsku. Właściwie pojechałam tam na jej zaproszenie. Postanowiła sprawić mi na urodziny kurs gotowania wg. pięciu przemian potraw indyjskich w wersji wege.
Byłam strasznie ciekawa co tam się będzie działo i jak to wszystko zostanie podane. Od razu zaczęłam również sprawdzać jak dużo tego typu imprez dzieje się w Poznaniu. Ze wstępnego wywiadu dowiedziałam się, iż kursy gotowania odbywają się w Concordia Designe oraz w Spocie, w restauracji Goko / kursy sushi/. Zapewne nie są to miejsca jedyne. Ale wróćmy na Śląsk.Pojechałam już w piątek aby w sobotę z samego rana zgłębiać tajniki pięciu przemian. Coś niecoś o tej kuchni obiło mi się wcześniej o uszy, gdyż moja mama gotowała czasem wg. tych zasad i sama po dziś dzień mam jedną książkę na ten temat. Nie bardzo jednak wiedziałam na czym to wszystko polega. Zapamiętałam tylko liczne przyprawy na półce w naszej kuchni poopisywane dość dziwnie np. pieprz cayenne ostry.
Kuchnia pięciu przemian wywodzi się z Chin. Tam też wierzono, iż aby utrzymać w równowadze zarówno stan ciała jak i ducha trzeba się odżywiać wg. pięciu żywiołów,którym odpowiada pięć smaków. Drzewo to kwaśny, ogień jest gorzki, ziemia - słodka, metal - ostry, a woda - słony. Celem tej diety jest przygotowanie zdrowych, zrównoważonych i energetycznych posiłków,które mają również działanie lecznicze.
Drzewo - symbolizuje wiosnę, kolor zielony oraz smak kwaśny (np.: cytryna, natka pietruszki, koperek, kefir, jogurt naturalny, biały ser, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory i białe wino).
Ogień - symbolizuje lato, kolor czerwony i smak gorzki (np.: papryka chili, orzechy włoskie, czerwone wino, kawa, herbata, kasza gryczana, tymianek oraz bazylia).
Ziemia - symbolizuje późne lato, kolor żółty oraz smak słodki (np.: dynia, marchewka, groch, ziemniaki, słodkie owoce, orzechy laskowe, miód i jaja).
Metal - symbolizuje jesień, kolor biały i srebrny, a także smak ostry (np.: cebula, czosnek, ryż, kalafior).
Woda - symbolizuje zimę, kolor niebieski i czarny oraz smak słony (np.: sól, ryby morskie, wieprzowina, sery pleśniowe, wędliny, zimna woda).
Elementy te działają na siebie według określonych zasad. Przestrzeganie ich pozwala uzyskać harmonię w naturze i relacjach człowieka z nią.
Ważna jest kolejność dodawanych smaków, która powinna wyglądać tak -
• smak kwaśny
• smak gorzki
• smak słodki
• smak ostry
• smak słony
• znowu smak kwaśny
i tak dalej…
Według starożytnych taoistów cały wszechświat jest zorganizowany i zmienia się z rytmem energii pięciu przemian.
W czasie przyrządzania posiłków według pięciu naśladujemy naturalny bieg Pięciu Przemian w Przyrodzie i w ten sposób podłączamy się do naturalnego wiru kosmicznych energii we Wszechświecie. Zgodność energii pożywienia, energii kosmicznych, biologicznych i fizycznych pozwala osiagnać harmonię tych energii w naszym organiźmie, co w efekcie daje zdrowie i równowagę psychofizyczną.
Sprzęt już mamy, możemy gotować. |
Każdy ma indywidualny przepis i bierze się do jego realizacji. |
Dużoooooo przypraw |
Po prawej stronie Iza autorka kursu wraz z dziewczynami, pyszne warzywa w cieście smażone są właśnie na głębokim oleju |
Każdy przepis trzeba najpierw rozpracować. |
Warzywa w cieście |
Na koniec wspólnego gotowania wielka uczta. |
Najciekawsze przepisy umieszczam poniżej, i życzę miłego gotowania.
Raita
Ugotować kilka ziemniaków
D do miseczki wlać jogurt
O dodać pół łyżeczki kozieradki
Z pokrojone w kostkę ziemniaki
M uprażone przyprawy -
O wstawić rondelek na gaz
Z dodać 1 łyżeczkę ghee
M jedną łyżeczkę czarnej gorczycy /trzeba przykryć bo strzela/, jedną łyżeczkę startego imbiru i jedna czwarta łyżeczki chili
W sól
Wymieszać
D na górze położyć pokrojony pomidor i posypać natką pietruszki
Halawa czyli pyszny deser. Jeśli ktoś kiedyś był na przystanku Woodstock i jadł kaszę manną z rodzynkami od Krysznowców ten deser smakuje identycznie. Jak dla mnie pycha!!!!!!!!!!
W 600 ml wody
D kilka kropel cytryny
O wstawić garnek na gaz i zagotować
Z wsypać 10 dkg cukru trzcinowego lub 10 łyżek słodu, 5 łyżek rodzynek
M 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
U prażyć orzechy /migdały/
O postawić garnek na gaz
Z dodać 1/2 kostki masła, stopić wsypać 200g kaszy manny, prażyć przez 10-15 min, mieszając drewnianą łyżką. Kiedy kasza będzie mieć złoty kolor a masło od niej oddzielać, zmniejszyć ogień i dolewać do niej słodki płyn. Drugą ręką cały czas mieszamy /ostrożnie może pryskać/. Szybko mieszać przez chwilę by nie powstały grudki, wrzucić uprażone orzechy. Przykryć i gotować tak długo aż kasza wsiąknie cały płyn.
Ryż Pulao
O rozgrzać lekko piekarnik
Z 2 łyżki masła stopić nie rumieniąc
wrzucić 2 ziemniaki pokrojone w kostkę
wsypać jedną łyżeczkę kminku indyjskiego
Wymieszać
M wsypać szklankę ryżu, 1/2 łyżeczki mielonej kolendry, dodać liść laurowy, 1/2 łyżeczki imbiru i trochę pieprzu
W wlać 2 i 1/2 szklanki zimnej wody, posolić 1 łyżeczką soli
Zagotować, zmniejszyć ogień, gotować do wchłonięcia wody
D pokropić sokiem z cytryny
O posypać odrobiną kozieradki
Z dodać 1/2 puszki odsączonego groszku
Wszystko ostrożnie wymieszać
Pakora czyli warzywa w cieście
W do miski wsypać sól i wlać 300 ml wody
D dodać 1 szklankę mąki razowej
O dodać łyżeczkę kurkumy
Z 1 łyżeczkę cynamonu, 2 łyżeczki kuminu i tyle mąki grochowej by ciasto było gęste
M 1 łyżeczkę mielonej kolendry, 1/2 łyżeczki chili
Wszystko wymieszać, ciasto powinno być gęste i pozostać na warzywach
Dowolne warzywa pokrojone na nieduże jednakowe kawałki - kalafior,brokuł, cukinia, marchew, seler, papryka, brukselka, dynia....
TEGO POSTA DEDYKUJĘ MAGDALENIE, DZIĘKUJĘ KURS BYŁ ŚWIETNY:))
ps. Małe sprostowanie- a więc jak się dowiedziałam już po opublikowaniu tego posta, kurs nie był stricte o diecie wg. pięciu przemian, a o zdrowym odżywianiu i gotowaniu w stylu wege po indyjsku. Jednak tak wiele razy było wspomniane o diecie pięciu przemian,iż ja sama się nią zafascynowałam i tak dokładnie ją opisałam. Po prostu nie mogłam stworzyć tego posta inaczej. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz